Tabu w piwnicy życia – toksyczne sekrety

29.10.2018

        W wielu domach bywają sprawy, o których się nie rozmawia. Jakie jest uzasadnienie takiego zachowania? „Nie ma o czym mówić”, „Po co chcesz to wiedzieć?”, „Nie twoja sprawa!”, „O pewnych tematach lepiej zapomnieć.”, „Nie zawracaj głowy, bo stajesz się wścibski!”, „Jak nie przestaniesz o to pytać, nie będę się do ciebie odzywać!”, „Nic nie pamiętam. Odczep się!” – takie odpowiedzi słyszą Ci członkowie rodziny, którzy przejawiają zainteresowanie niewygodnymi tematami. Czym jest tabu? To rodzinne, bądź towarzyskie tajemnice, skrzętnie ukrywane sekrety, sygnalizowane nieraz przez wymowne milczenie, znaczące przewracanie oczami, przeciągłe westchnienia, czy też zacięte zaciśnięcie ust, agresywne unikanie, nagłe nerwowe przekierowania uwagi podczas rozmowy. Najczęściej czai się za nimi wstyd, złość, ból, strach przed skandalem, odrzuceniem, tragedią.

Jakie sprawy owiewane są mrokami tajemnicy? Zazwyczaj te, które stawiają w złym świetle któregoś z członków rodziny (żyjących lub zmarłych), sąsiadów, czy znajomych. Znajdziemy tu sekretne romanse, nieślubne dzieci, uzależnienia, przemoc, informacje o adopcji, utraconych ciążach, a także familijnych zawiściach, niechęciach, niesprawiedliwości w podziale dóbr. Czasami wręcz grzebiemy pamięć o kimś, kto okazał się wyjątkowym okrutnikiem, czy oszustem, tak jakby ukrywanie faktów niwelowało ich zaistnienie i skutki.

Czy, zatem, warto odkrywać, badać, dochodzić do prawdy o dziejach swojego rodu? Jaką korzyść odniesiemy z poznania utajnionych fragmentów własnej historii życia?

Otóż tematy tabu niejednokrotnie przypominają zepsute produkty w piwnicy. Domyślamy się ich obecności, ponieważ drażnią nas niemiłym zapachem, a jednak zdarza nam się udawać, że nic tam nie ma. Dom, w którym od lat cuchnie, staje się nieprzyjemną norą. Jego mieszkańcy oswajają się z tym smrodkiem, żyją zatruci toksycznymi oparami, chorują, jednak nie mają odwagi odnaleźć źródła wyziewów. Co się dzieje, gdy ktoś w końcu otworzy ciemne, piwniczne czeluście i sprawdzi ich zawartość? Na początku uderzenie fetoru będzie nieznośne, jednak – po uporządkowaniu i wyczyszczeniu zgniłych obszarów – można wreszcie odetchnąć zdrowym powietrzem. Zmienia się jakość życia w całym domu.

Zdecydowanie warto odważnie zadawać pytania, zaprosić do rozmowy seniorów, wnikliwie oglądać z nimi stare albumy ze zdjęciami. To ważne dla osobistego emocjonalnego i psychicznego zdrowia, dla zrozumienia postaw, zachowań, poglądów, uprzedzeń, lęków, zasad rządzących w rodzinie, dla poznania samego siebie.